Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[ Yazar ] Abdullah Ziya Kozanoğlu Kimdir?
#1

[Resim: abdullah-ziya-kozanoglu.png]

Abdullah Ziya Kozanoğlu, 16 Ocak 1906 yılında İstanbul'da doğdu. İlkokulu Nişantaşı İttihat ve Terakki Mektebinde, Ortaokulu Gaziosmanpaşa Mektebinde tamamlayan Kozanoğlu, 1922 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Mühendislik Bölümü’nde başladı. 5. sınıfta okuldan ayrılmak zorunda kalınca Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ne girdi ve 1929 yılında Akademiden mezun oldu.

1929 yılında Adana Belediye Fen İşleri müdürü olarak atanan Kozanoğlu, 1932'de Milli Eğitim Bakanlığında mimar olarak görevlendirildi. O yıl memuriyetten ayrılarak İstanbul'a dönen Kozanoğlu, meslek hayatına serbest mimarlık, müteahhitlik yaparak devam etti.

İnşaat işlerini üstlendiği yapılar arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fen Fakültesi, İstanbul Operası birinci kısım inşaatı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Etibank, Tayyare Fabrikası, Ankara yeraltı suları, Malatya Tütün Fabrikası, Sağmalcılar Cezaevi bulunur.

Öğrencilik yıllarında gazetelerde çizerlik yapan ve roman tefrika etmeye başlayan Kozanoğlu’nun 1925 yılında Resimli Mecmua’da tefrika edilen ''Kızıl Tuğ'' isimli romanı, 1927 yılında kitap olarak yayımlandı. Türk edebiyatının ilk tarihsel serüven romanı kabul edilen bu eserin devamı 1959’da çizgi roman olarak Suat Yalaz'ın çizimleri ile yayımlanmıştır. Yazı yaşamına tarihi serüven romanları ile devam etti. Romanlarında ''Abdullah'' yerine ''Aptullah'' ismini kullandı. Eserlerinin çizgiromana ve sinemaya uyarlanması için uygun altyapıyı hazırlamakla uğraştı. Pek çok uyarlamayı kendisi yaptı; bu yüzden Türkiye’deki ilk ciddi çizgi roman yazarlarından birisi kabul edilir.

Abdullah Ziya Kozanoğlu, 1942-1950 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübü başkanlığında bulundu. Tiyatroya her zaman ilgi duyan Kozanoğlu; İstanbul Taksim’de bir apartmanın üst katını tiyatro salonuna dönüştürerek Arena Tiyatrosu’nun kurulmasını sağladı.

Muhittin Hanım ile evliliğinden 3 çocuk babası olan Kozanoğlu, 23 Mart 1966 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Eserleri

Bul
Alıntı


Benzer Konular...
Konu: / Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Son Mesaj tarafından BolbolOKU
15-01-2020, Saat: 17:03

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi