Abdullah Ziya Kozanoğlu Kimdir?

ALTANIL

Yönetici
Yönetici
abdullah-ziya-kozanoglu.jpg

Yazar Hakkında
1906 yılında İstanbul'da doğan Abdullah Ziya Kozanoğlu, henüz çok gençken kaleminin güçlü olduğunu göstermiş ve dönemin dergilerinden Resimli Mecmua'da çalışmaya başlamış bir yazardır.

Abdullah Ziya Kozanoğlu, bağlı olduğu Kozanoğulları aşiretinin on dokuzuncu yüzyıl sonlarında yaşadığı Adana bölgesinde yarattığı karışıklıklardan sonra İstanbul'a göçen bölümünden biri olarak doğduğu Osmanlı başkentinde, önce Mühendis Mektebini, ardından da yirmi yaşında Güzel sanatlar Akademisi' nin Mimarlık Bölümü'nü bitirmiştir. Aynı yıl babaocağı Adana'da belediyeye bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ve 1932'de de Milli Eğitim Bakanlığı'nda mimarlık yaptıktan sonra yeniden İstanbul'a dönmüştür. Henüz 17 yaşında bir öğrenciyken basında çizerlik yeteneğini de devreye sokarak çeşitli yayın organlarında illüstrasyonlar yapmıştır. Bunlar içinden Resimli Mecmua'da çizdiği bir atlı figürü için oturup Kızıltuğ adlı tarihi tefrika bir roman yazmaya başlamış ve buna sonradan yirmiye yakınını daha eklemiştir. Çocuk Sesi dergisi başta olmak üzere pek çok yayında romanları tefrika edilmiş, hatta bazılarına resimlemeleri kendi çizmiştir.

Tarihi konularda yazdığı romanlar için yarattığı 'Malkoçoğlu', 'Gültekin', 'Seyit Ali Reis' gibi kahramanlar yaratan Abdullah Ziya Kozanoğlu, daha sonraki senelerde bunların çoğunun sinema ve çizgi romana uyarlanması için gerekli altyapıyı kendiliğinden hazırlamıştır. Hatta bu uyarlamaların çoğunun senaryosunu da yine kendisi kaleme almıştır. Bu bağlamda Türkiye'nin ilk ciddi çizgi roman yazarı konumundadır. İlk çizgi roman senaryosunu 1946'da yayınlanan Çocuk Haftası dergisinde Şahap Ayhan ve Ayhan Erer ikilisi için Gültekin adlı romanından yaptığı adaptasyonla yazmıştır. Ertesi sene bu kez yine Çocuk Sesi'nde Münif Fehim için Altınbağ Kahramanı adlı çizgi roman için yeni bir senaryo yazmış ve bunun ardına da 1959'da Akşam Gazetesinde Suat Yalaz için Kızıltuğ romanının devamı niteliğinde olan ve Kaan (sonradan Karaoğlan) karakterini yarattığı 'Cengiz Han'ın Hazineleri' başlıklı çizgi romanın senaryosunu ve ardından gelen üç macerayı daka hazırlamıştır. Aynı yıl Ratip Tahir Burak için Kırk Şehitler Kalesi'ni yazmış ve -önce gazetede tefrika edilen- Atlas Ktabevi'nin çıkardığı dokuz adet Kaan albümündeki maceralara senaryo katkısı sağlamıştır. Abdullah Ziya Kozanoğlu, 1940-1950 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulubü'nün başkanlığını yapmış ve 23 Mart 1966 yılında İstanbul'da ölmüştür.


Yazarın Eserleri
 
Üst